Historie

Bylo to asi v roce 1924, kdy se do Heřmanova Městce přistěhoval správce Kinského paláce - pan Tichý se svou ženou. Za nimi přijížděla každou neděli dcera a hlavně syn Josef, který v Praze hrál volejbal. Ten také jednoho dne přibil k plotu dvě tyčky, natáhl mezi ně provaz a začali se sestrou a manželkouhrát volejbal. Za plotem je sledoval tehdy osmnáctiletý student, kterého vzali do party jako čtvrtého. Tak se seznámil s volejbalem jeden z prvních heřmanoměsteckých volejbalistů - Karel Kabeláč - který zůstal volejbalu věrný po dlouhá léta.

  V Heřmanově Městci žilo mnoho studentů, kteří poznali volejbal ve škole. Ale hrát se zde začalo až zásluhou členů studentského spolku Josefa Pokorného v roce 1926.

  Přesně lze určit i místo prvního hřiště, protože jeden jeho dřevěný kůl připomínal začátky městeckého volejbalu ještě v druhé polovině třicátých let minulého století. Hřiště stálo vedle dřívějších tenisových kurtů u fotbalového hřiště. Druhý kůl byl součástí oplocení tenisových kurtů.

  Jména prvních hráčů asi mnohým nic neřeknou, ale stojí za to je uvést:

          L. Kramář, O. Kincl,A. Salfický, A. Stárek, K. Kabeláč, J. Raušan, Heřmánek, Stejskal a další.

  O dva roky později, tj. roku 1928 byl předveden volejbal městeckým občanům na veřejném sokolském cvičení. V té době bylo ustaveno i družstvo dorostenců, které hrávalo na školním dvoře. Místo kůlů posloužily stojany na skok vysoký a místo sítě provaz. Ve hře se začaly objevovat prvnítaktické varianty a družstvo se zúčastňovalo turnajů v Chrudimi, Horce, Pardubicích a hlavně Kladrubech nad Labem, kde hrála kvalitní družstva, např. Sokol Pražský, nebo mistr republiky Sokol Kroměříž.

  V letech 1927 - 1928 vzniklo hřiště nad koupalištěm v Konopáči, kde se scházela dělnická mládež sdružená ve FDTJ. Na tomto hřišti se hrálo až do roku 1939. Zde hrávali např. bratři Lebduškové, R. Grof, D. Kopecký, R. Klimpr, F. Radosta a další.

  V Heřmanově Městci bylo i velmi dobré družstvo sokolských dorostenců, které v roce 1940 vyhrálo v České Třebové přebor kraje. Byli to hráči, kteří pokračovali ještě po roce 1945 - L. Lebduška, M. Fišer, K. Kubelka a další.

  Asi v roce 1934 bylo vybudováno hřiště na letním cvičišti. Zde se hrálo každý večer, i v neděli dopoledne. Pořádaly se turnaje a hrálo se zde až do roku1962.

  Volejbalu příliš neublížilo ani období druhé světové války. Hrát nějakou organizovanou soutěž sice nebylo možné, ale volejbalisté se dále scházeli na turnajích, které se pořádaly v Heřmanově Městci, Chrudimi, Seči, Prachovicích, Bylanech, Slatiňanech a jinde.

  První pokus o ustanovení okresní sekce odbíjené při OV TVS se uskutečnil 7. dubna 1954. Za pravé " narozeniny " okresní sekce odbíjené OV ČSTV je možné označit 27. březen 1961, kdy byla ustavena a do funkce předsedy byl zvolen zkušený volejbalista M. Hájek ze Slatiňan.

 

  Dne 25. dubna 1949 se v sokolovně konala ustavující schůze oddílu odbíjené tělocvičné jednoty Sokol v Heřmanově Městci. Zakládajícími členy byli : Husák B., Kubelka L., Kubelka M.,Lebduška J., Lebduška L. a Motyčka V. Jednatelem oddílu se stal V. Motyčka, pokladníkem M. Kubelka a kapitánem družstva se stal L. Lebduška. Zároveň bylo ustaveno družstvo dorostenců.

    V květnu roku 1949 proběhla kvalifikace do krajské 1.třídy , ze které se heřmanoměsteckým podařilo postoupit. V letních měsících téhož roku se tato soutěž odehrála. Konečné umístění, ani další působení družstva se nepodařilo zjistit. Zřejmě se družstvo až do roku 1953 rozpadá.

    V roce 1953 se družstvo složené z hráčů Krupička, Husák, Tlapal, Motyčka, Lebduška L., Lebduška J., Jeřábek a Havel účastní krajského přeboru 1. třídy, kde v konkurenci dalších 9 družstev dosáhlo po 14 výhrách a 4 porážkách na celkové 2. místo. Poté se družstvo opět odmlčelo a několik let se neobjevilo v žádné soutěži.

   V roce 1958 se dává družstvo opět dohromady a s několika novými hráči v sestavě  -Krupička, Jeřábek B., Jeřábek J., Motyčka, Tatíček ,Zemek, Havlík, Šíma, Jindříšek, pod vedením L. Krupičky hraje v roce 1960 okresní přebor Pardubicka a jako jeho vítěz postupuje do krajského přeboru. V této soutěži se družstvo udrželo až do roku 1962, kdy odstoupilo po odstěhování se několika hráčů. Do krajského přeboru se družstvo vrátilo v roce 1966 s novými hráči Stránským a Holečkem, ale příliš se mu nedařilo, obsadilo 10. místo z 12 účastníků. A opět přišla odmlka, teprve v roce 1969, se dává družstvo opět dohromady a v roce 1970 vyhrává okresní přebor a postupuje do krajského přeboru.

 Mnoho záznamů z této soutěže se nezachovalo, podle pamětníků družstvo obsadilo asi 8. místo z 10 účastníků a přesto, že nesestoupilo, přihlásilo se v dalším roce jen do okresního přeboru.

     V roce 1971 bylo založeno rovněž družstvo žáků, jehož vedení se ujali J.Jeřábek a Šíma. Jeho členy se stali hráči, z nichž někteří oblékají dres Heřmanova Městce dodnes : Čech, Čáp, Dědič, Holeček, J.Jeřábek, Kosnar, Pavlík, Písař, Pošík, Voříšek, Starý, Hajzl. Většina těchto hráčů pak tvořila družstvo dorostenců, které v roce 1974 vyhrálo okresní přebor a postoupilo do kraje.V roce 1975 v této soutěži obsadilo 4. místo a do nového ročníku se již nepřihlásilo.

   V následujících letech se družstvo se střídavými úspěchy účastnilo soutěží okresního přeboru a některých turnajů, jako např. tenkrát populárního zimního turnaje "Budovatel".

Až rok 1982 byl výjimkou, když jsme se stali opět okresními přeborníky, kvalifikace do krajské soutěže se však nevydařila.  Zde se objevovala opět nová jména hráčů, jako Heran, Levinský, Fidra, Kubelka, Ulrich a další. V roce 1984 se pak do družstva vrátil S.Pata a přišel K. Císař.

   Rok 1983 byl ve znamení nástupu žen do volejbalu v Heřmanově Městci. Po velkém počátečním zájmu zbylo 10 nejvytrvalejších : Vindušková, Novotná, Šebková, Machová, Švecová, Kolářová, Řezáčová, Slepičková, Večeřová, Krátká. V prvním soutěžním roce 1984 se ženám příliš nedařilo a obsadily poslední 6. místo v okrese.

             V novodobější historii se v oddíle vystřídalo ještě mnoho hráčů a hráček, někdy se dařilo více, někdy méně, za zmínku stojí zisk mistrovských titulů v okresním přeboru a to mužů v roce 1993 a žen v letech 2001, 2012 , 2013 , 2014 , 2015 , 2016 a 2017. V roce 2016 bylo družstvo žen oceněno vedením města plaketou za vzornou reprezentaci mšsta.

  Rovněž " Vánoční turnaj " smíšených družstev , jehož jsme uspořádali již 18. ročník a letní turnaj nazvaný " Sudový " pro příchozí, jehož 12. ročník se konal v červnu, patří spolu s dalšími akcemi, jako bylo pořádání odpoledního dětského a večerního "dospěláckého " divadelního představení v roce 1987, nebo vinobraní v letech 1988 a 1989, k úspěšným akcím, které členové oddílu uskutečnili.

 

                                                                                                                                                                                 prosinec 2018       

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode